Haberler

2018 İznik için farkındalık yılı olacak

Font Boyutu

01 ARALIK 2017

 

BASIN BÜLTENİ

 

2018 İZNİK İÇİN FARKINDALIK YILI OLACAK

-       BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, İZNİK’İN BİR DÜNYA KENTİ OLABİLECEĞİNİ ANCAK BUNUN İÇİN BAZİLİKA GİBİ FARKINDALIK OLUŞTURACAK PROJELERİN HAYATA GEÇİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

-       İZNİK’TEKİ ÖNEMLİ PROJELERİ YERİNDE İNCELEYEN BAŞKAN AKTAŞ, “SAHİL DÜZENLEMESİ, ABDULVAHAP TEPESİ VE BERABERİNDE TARİHİ DEĞERLERLE ALAKALI RESTORASYONLAR VAR. İNANIYORUM Kİ İZNİK’TE 2018’DEN İTİBAREN CİDDİ BİR FARKINDALIK OLUŞTURMAYA BAŞLAYACAĞIZ” DEDİ.

 

BURSA - Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İznik’in bir dünya kenti olabileceğini ancak bunun için Bazilika gibi farkındalık oluşturacak projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. İznik’teki önemli projeleri yerinde inceleyen Başkan Aktaş, “Sahil düzenlemesi, Abdulvahap Tepesi ve beraberinde tarihi değerlerle alakalı restorasyonlar var. İnanıyorum ki İznik’te 2018’den itibaren ciddi bir farkındalık oluşturmaya başlayacağız” dedi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın ilçe ziyaretlerinde ikinci durağı İznik oldu. İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’ı makamında ziyaret eden Başkan Aktaş, daha sonra ilçede devam eden projelerin ele alındığı toplantıya katıldı. AK Parti İznik İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İsmail Yılmaz, Büyükşehir ve İznik Belediyesi bürokratlarının da katıldığı toplantıda, ilçede devam eden ve 2018 programında yapılması planlanan yatırımlar ele alındı. Toplantının ardından devam eden sahil düzenleme projesini yerinde inceleyen Başkan Aktaş, yüklenici firmanın sorumlularından çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Abdulvahap Tepesi sembol olacak

İznik ziyareti ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Aktaş, yeni başlayan bir süreç değil, devam eden bir süreç olduğunu hatırlatarak, imkanlar dâhilinde beklentileri en üst düzeyde tatmin etmenin derdinde olduklarının altını çizdi. İznik gibi tarih ve kültür şehrine, göl ile beraber insanların yazın akın ettiği bir şehre yapılması gereken önemli çalışmalar olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, “Bizim 2018 yatırım programında yer alan Abdulvahap Tepesi bu şehrin sembolü olacak. İnşallah ihalesini bu günlerde başlatıp, süreci gerçekleştirip, 2018 yılı sonuna kadar bitirmeyi amaçlıyoruz. Fakat 3. derece sit alanı olduğu için karşımıza neler çıkacağını bilemiyoruz. Ama İznik için bir sembol olacak inşallah. Yeni hızarcılar sitesi, terminal binası ve yeni hal binasının yapılması bunların hepsini bir konsept proje olarak revize etmeye çalışıyoruz. İnşallah göreceksiniz sürecin sonunda 2018’in sonunda 2019’un başında bunların birçoğunu gerçekleştirmiş olacağız. Birde projelerimizin yavaş ilerleyişi söz konu, açıkçası bunları hızlandırmamız gerekiyor. Çok proje yapıp yavaş yavaş ilerletmekten ziyade daha az proje yapalım ama başlayalım ve bitirelim. İnşallah ilçe belediyesinin gücü, Büyükşehir’in dokunuşu ile beraber İznik’in katma değerinin daha da yükselten çalışmalar olacak” diye konuştu.

 

Farkındalık yılı

İznik Gölü içindeki batık bazilika ile ilgili çalışmalara da değinen Başkan Aktaş, “İznik bir dünya kenti olabilir. Ama dünya kenti olabilmek için farkındalık oluşturabilecek projeleri hayata geçirmek lazım. Bana göre bazilika bunlardan bir tanesi. Özellikle bazilika ile alakalı süreci hızlandırırsak, onun raporu çıkmış şuan. Ona yönelik hemen bir çalışma başlatıp, bir taraftan da reklamasyonu yapabilir miyiz? Yani gelip birinin gözlemlemesi lazım, izlemesi lazım ki bazilika gerçek manada amacına ulaşsın. Yoksa bunun muhabbetini yapmak yeterli bir unsur değil açıkçası. Sahil düzenlemesi, Abdulvahap Tepesi, beraberinde içeride bazı lokal çalışmalar var, tarihi değerlerle alakalı restorasyonlar var. İnanıyorum ki 2018’den itibaren ciddi bir farkındalık oluşturmaya başlayacağız” dedi.

 

Sahil yaza hazır

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da İznik’e gösterdiği yakın ilgi nedeniyle Başkan Aktaş’a teşekkür etti. İznik’in tarihten aldığı misyon ve vizyon ile ne yapılsa az gelen bir şehir olduğunu ifade eden Sargın, “Abdulvahap Tepesi Projesi, Sahil projesi bizim için çok önemli. Sahil projesine de tarihi koyduk inşallah. Yaz aylarının başında bitmiş olacak. Yani 2018 yazını hoş bir şekilde geçirme şansımız olacak” diye konuştu.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 01.12.2017 | Okunma sayısı:2064

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu