Haberler

1. MURAT HÜDAVENDİGAR, ÖLÜMÜNÜN 620. YILINDA ANILDI

Font Boyutu

Osmangazi Belediyesi ve Birlik Vakfı Bursa Şubesi tarafından düzenlenen anma programı çerçevesinde, Çekirge Mahallesi'ndeki 1. Murat Camii'nde okutulan mevlidin ardından Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve beraberindekiler, Murat Hüdavendigar'ın mezarını ziyaret etti.Daha sonra Bursa Mehter Takımı'nın konser verdiği törende, Bursa Kılıç Kalkan Ekibi de gösteri yaptı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yaptığı konuşmada, Murat Hüdavendigar'ı, Kosova'nın Obiliç kasabasındaki mezarı başında da törenlerle andıklarını belirterek, her iki törene de ilginin her geçen yıl arttığını söyledi. 27 yıllık hükümdarlığı boyunca 37 savaşa katılan Murat Hüdavendigar'ın, Osmanlılar da savaş alanında şehit olan tek padişah olduğuna işaret eden Dündar, onun döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nun 5 kat büyüdüğünü kaydetti. Başkan Dündar, ''Osmanlı topraklarını döneminde 5 kat büyüten Murat Hüdavendigar, gönüllerde 5 kat değil, 10 kat daha fazla etki bırakmıştır'' dedi.

Balkanlar'ın, mikro milliyetçiliğin hakim, dünyanın en sorunlu bölgelerinden biri olduğunu ifade eden Dündar, ''Buna rağmen Kosova'da düzenlediğimiz törenler, olumsuz karşılanmıyor çünkü bölge insanı, Türkiye'nin yayılmacı değil barışçı anlayışı benimsediğini biliyor'' diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ ise, "Hüdavendigar Han insanlığın kurtuluşu için mücadele etmiş ve insanlar onun zamanında huzur içerisinde yaşamış. Ölümden asırlar sonra bile Balkanlar ile Türkiye arasında köprü olmaya devam ediyor. Bu büyük insanı rahmetle anıyoruz" diye kaydetti.
Konuşmanın ardından töreni izleyen vatandaşlara pilav ve ayran ikramında bulunuldu.

-MURAT HÜDEVANDİGAR'IN TÜRBESİ-
1. Murat Hüdavendigar, Osmanlı Devleti'ni Balkanlar'dan çıkartmayı amaçlayan Haçlı Ordusu'nu 1389 yılında ''1. Kosova Savaşı''nda yendi.
Zaferin ardından savaş alanını dolaşırken Sırp Miloş Obilic tarafından sırtından hançerlenerek şehit edilen 1. Murat'ın, Kosova'da iç organlarının gömülü bulunduğu yerde de bir türbesi bulunuyor.

Tarih: 14.08.2009 | Okunma sayısı:7953

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir