Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

‘Türk İslam Sanatları’ BUSMEK ile Amerika’da

20 NİSAN 2017

BASIN BÜLTENİ

‘Türk İslam Sanatları’ BUSMEK ile Amerika’da
- BUSMEK tarafından yaşatılan ve geleceğe taşınan ‘Türk İslam Sanatları’ eserleri, Amerika’da sanatseverlerden büyük ilgi gördü.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal ve kültürel odaklı hizmetlerinden olan ve vatandaşlardan büyük takdir toplayan BUSMEK’in çalışmaları sınırları aştı. BUSMEK tarafından yaşatılan ve geleceğe taşınan ‘Türk İslam Sanatları’ eserleri, Amerika’da sanatseverlerden büyük ilgi gördü.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK), Amerika Maryland eyaleti Baltimore şehrinde, Kuzey Amerika İslami Camiası ( ICNA – Islamic Circle Of North America) ile Müslüman Amerikalılar Topluluğu (MAS – Muslim American Society) tarafından organize edilen ve bu yıl 42.’si gerçekleştirilen fuara imzasını attı. Türk İslam sanatlarının, fuar alanında sadece BUSMEK standında yer alması dikkati çekti. Bazı Amerikalıların ilk kez gördüğü Türk İslam kültür ve sanatına dair örnekler sanatseverlerin ilgisini topladı. Amerika Diyanet Merkezi (Diyanet Center of Amerika) Direktörü Yaşar Çolak’ın da ziyaret ettiği BUSMEK standı, fuar ziyaretçilerinden tam not aldı.
BUSMEK heyeti, Maryland´da faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsünü de ziyaret ederek, Kurum Müdürü Halid Bulut ile faaliyetleri ve BUSMEK işbirliğinde neler yapılabileceği konuşuldu. Ayrıca New Jersey´de faaliyet gösteren Rugs&Home Bazaar işletmesini de ziyaret eden heyet, Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde başlatılan ‘Bursa İpeği Yeniden Hayat Buluyor’ projesi kapsamında üretilen el dokuma ipek halılarının Amerika’da pazarlanması konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.
Washington DC’de faaliyet gösteren Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (Turkish American National Steering Committee - TASC) Başkanı Günay Övünç ile de görüşen heyet, BUSMEK’in faaliyetlerini anlatarak, konsolosluklar ve sivil toplum kuruluşlarıyla Türk kültürünü tanıtmaya yönelik ortak çalışmalar sürdürdüklerini dile getirdi. Washington Büyükelçiliği’ni de ziyaret eden heyet, Eğitim Müşaviri Salih Çelik ile görüştü. Çelik de Türk kültürünü ve sanatlarını tanıtacak çalışmalara destek olabileceklerini söyledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


23741_Haber_201704201156.doc
Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 20 Nisan 2017 Saat 11:56

Okunma Sayısı: 564

 
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları