Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

‘TİMSAH ARENA’ İNŞAATI BİR ‘TIK’ ÖTENİZDE

 14 HAZİRAN 2012

BASIN BÜLTENİ

‘TİMSAH ARENA’ İNŞAATI BİR ‘TIK’ ÖTENİZDE
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILAN YENİ STADYUMUN KABA İNŞAATINDA FİZİKİ GERÇEKLEŞME YÜZDE 70’LERE ULAŞIRKEN, BELEDİYE BÜNYESİNDEKİ YAZILIM GELİŞTİRİCİLER TARAFINDAN ALTYAPISI HAZIRLANAN ÇALIŞMA İLE STADYUM İNŞAATI KESİNTİSİZ CANLI OLARAK İNTERNET ÜZERİNDEN YAYINLANIYOR.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni stadyumun kaba inşaatında fiziki gerçekleşme yüzde 70’lere ulaşırken, belediye bünyesindeki yazılım geliştiriciler tarafından altyapısı hazırlanan çalışma ile stadyum inşaatı kesintisiz canlı olarak internet üzerinden yayınlanıyor.

Bu dönem Bursa’ya anıtsal yapılar kazandırma hedefi doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni stadyum inşaatında hummalı çalışmalar sürüyor. İnşaatın kısa zamanda tamamlanması için çalışmaların gece de sürdürülmesi amacıyla inşaat alanının çevresi aydınlatıldı. Gece gündüz ayrımının ortadan kaldırıldığı inşaat alanında 14’ü mühendis, toplam 180 personel, 2 vardiya halinde 24 saat aralıksız çalışıyor. İnşaat sahasına kurulan betan santrali sayesinde beton dökme işlemlerinde de zamandan kazanılıyor.

Velodromda 68 x 105 metre saha alanı, 283 x 212 metre kabuk ölçüleri bulunan 3 kat, 2 bodrum katı ve 1 platform katı olmak üzere toplamda 6 kat olarak yaklaşık 179 bin 611 metrekare betonarme inşaat alanı içeren Bursa Büyükşehir Stadyumu 8 bloktan oluşuyor. 45 bir seyirci kapasiteli stadyumda 207 engelli koltuğu buluyor. Kapalı otopark 652 araç ve 2 otobüse hizmet verirken, daha sonraki ihalede planlanan çevre tanzimi ile beraber açık alan dahil olmak üzere toplam 1562 araç ve 256 otobüse hizmet verecek 96 bin 151 metrekare otopark alanı oluşturulacak. Dünyada takımın simgesiyle projelendirilen ve ender stadyumlardan biri olan Büyükşehir Stadyumunun çatısı Bursaspor’un simgesi olan ‘timsah’ görümünde olacak. Toplam 4 bin 484 metrekare alana sahip 72 adet locanın bulunacağı stadyumda 60 adet turnike ve 84 adet stat giriş kapısı yer alacak.

İnşaat bir ‘tık’ ötenizde
Bursa’nın en önemli anıtsal yapılarından biri olan ve özellikle Bursasporlu taraftarların merakla beklediği stadyum inşaatı, altyapısı Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan çalışma ile web ortamında 24 saat kesintisiz canlı yayınlanıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin video portalı video.bursa.bel.tr adresinde yeni bir sayfa açılırken, inşaatta devam eden çalışmaların anlık olarak izlenmesine olanak sağlandı. http://video.bursa.bel.tr/canli-yayin adresinden izlenebilecek canlı yayınlar, henüz bir haftalık test yayınına rağmen büyük ilgi gördü. Bu süre içinde 13 bin 800 kişi stadyum inşaatını izledi. Öte yandan şehrin bazı önemli noktalarının da anlık görüntüleme sisteme ile internet üzerinden izlenmesi için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Bursa’ya değer katacak
Stadyum gibi büyük projelerin ancak 150 yılda bir kentlerin gündemine geldiğini belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, böyle bir yatırımın kendilerine nasip olmasının gururunu yaşadıklarını kaydetti. Bursa’nın en prestijli projelerinden birinin inşa edildiğini vurgulayan Başkan Altepe, “Böylesine onur veren bir projenin bizim hizmet dönemimizde yatırım programına alınmış olması, bizler adına gurur verici. Stadyum inşaatı, gece gündüz demeden büyük bir özveriyle devam ediyor. Yoğun çalışma temposunun hızını daha da artırarak, inşaatı belirlenen sürede bitirmeyi hedefliyoruz. Yapımı büyük hızla ilerleyen kaba inşaatın yüzde 70’lik bölümü tamamlandı. Gerek Bursa içinde gerekse başka illerde herkes bize stadyum inşaatını soruyor. Artık Velodroma gitmeden inşaatı görme imkanı sağlandı. Merak eden vatandaşlarımız, evlerinde, işlerinde, ofislerinde istedikleri zaman belediyenin sitesine girip, inşaatın hangi aşamaya ulaştığını rahatlıkla görebilecek” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


10556_stadyum_web_201206141657.doc
Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 14 Haziran 2012 Saat 16:56

Okunma Sayısı: 44799

   
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları