Haberler

IŞIKLANDIRILAN SURLAR BURSA YAMAÇLARINDA PARLAYACAK

Font Boyutu

BURSA (İHA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tophane semtindeki binlerce yıllık surları ayağa kaldırıyor. Kültür Müdürlüğü ve Osmangazi Müftülüğü binalarının altında ekipler gerçek sur parçalarına ulaştı. Çalışma sırası ordu evi ile Tophane Endüstri Meslek Lisesi altına geldi. Bu bölgede de ciddi sur kalıntıları olduğu belirlendi. Garnizon Komutanlığı'na bağlı ordu evi bahçesinde yapılacak çalışmalardan sonra, eski Bey Sarayı'nın cihannüma (sarayların bahçesindeki dört tarafa hakim seyir odası) kısmının da ortaya çıkarılması hedefleniyor. Restorasyonun ardından ışıklandırılacak olan tarihi surlar bir gerdanlık gibi Bursa'nın yamaçlarında parlayacak.


Büyükşehir Belediyesi, Bursa'nın "tarih başkenti" kimliğini öne çıkarmak için başlattığı Tophane surlarının restorasyonuna hızla devam ediyor. Tophane yamaçlarındaki İl Kültür Müdürlüğü binası ve Askeri Garnizon Komutanlığı arasındaki 400 metre uzunluğundaki bölgede çalışmalar fasılasız sürüyor. Garnizon Komutanlığı ile görüşen belediye, Genelkurmay Başkanlığı'ndan ordu evi'de çalışma izni isteyecek. Jeo radar çalışmaları ile Bursa'daki ilk Osmanlı sarayının şu an ordu evi olarak kullanılan yerde bulunduğu kesinleşti. Tarihi Bey sarayı'nın gün yüzüne çıkarılması planlanıyor. Askeri tesislerin ise takas yolu ile daha büyük bir alana yapılması planlanıyor.


Tarihi surların üzerini kaplayan 100 yıllık bitkileri ve atık malzemeleri temizleyen işçiler şimdiye kadar Roma ve Osmanlı dönemine ait metrelerce tarihi suru ilk defa gün yüzüne çıkarttı. Surların Roma ve Osmanlı dönemine ait parçaları, kullanılan malzemelerin şekilleri ile anlaşılıyor. 2010 yılında alınan kararla onarımına başlanan Bursa surların restorasyonunun 2015 yılında bitirilmesi planlanıyor. Tarihi surlar bulundukça ışıklandırması da hemen yapılacak. İlk etapta Balibey Hanı ile garnizon arasındaki alan yeşillendirilip aydınlatılarak şehrin gözbebeği bir mekan haline getirilecek. Şehrin 3 girişinden de görülebilecek olan tarihi Bursa surları, daha sonra Bey Sarayı'nın da inşaası ile gerçek tarihi kimliğine kavuşturulacak.
Bithinyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından farklı zamanlardaki ilaveler ve onarımlarla günümüze kadar gelen surlar 1950 tarihinden bu yana hiç elden geçirilmedi. Yetkililer, "3 bin yıllık tarihi surlardaki zayıf olan taşları tek tek numaralandırıyoruz. Eksik surları ise orijinalini bozmadan takviyelerle sağlamlaştırıyoruz. Surların bazı bölgelerinde çökme tehlikesi var, surların iç tarafına yapılacak desteklerle orijinal yapıyı ayakta tutacağız" dediler.


Bütün çalışmaların bitmesinden sonra ışıklandırılması planlanan Tophane surları Bursa'ya muhteşem bir güzellik katacak. Tarihin gün yüzüne çıkmasının ardından Bursa'ya turistlerin daha çok ilgi göstermesi bekleniyor.

Tarih: 19.07.2011 | Okunma sayısı:11409

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir