Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Karagöz Müzesi

Türk gölge oyunu olan Karagöz, son elli yılda büyük bir gerileme içine girmiş, neredeyse yok olma noktasına gelmişti. Günümüzde sadece ancak bir elin parmakları kadar sayabileceğimiz Karagöz sanatçılarının çabalarıyla, tekrar hayata döndürülmeye çalışılan Karagöz’e en büyük katkıyı da kuşkusuz Bursa yapmıştır. Bursa’da Karagöz mezarı ile hemen karşısında bulunan Karagöz Müzesi’nde sürekli sahnelenen gösterilerle, yüzlerce yıl sonra yeniden Bursa’da Karagöz canlandırıldı. Açılan kurslarla yeni Karagöz ustaları yetiştirildi. Türk gölge oyunu Karagöz, asırlar önce Bursa’dan doğup, tüm ülkemize yayılmıştı. Bir süredir öksüz ve ilgisiz kalan, bu nedenle neredeyse sadece bir anı olarak kalacağı bir anda, Bursa’da oluşturulan etkinliklerle adeta yeniden keşfedildi.

2007 yılında Bursa Karagöz Müzesi 10 yılı geride bıraktı. 10. yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen Karagöz Müzesi, karagöz sanatını yarınlara tüm pırıltısı ile ulaştırabilmek için yeni bir misyon üstlenmiştir. Modern müze anlayışı ile tekrar ele alınan Karagöz Müzesi’nde iki galeri bulunuyor. 1. galeride gölge oyununun tarihçesi panolar ile anlatılırken diğer galeride geleneksel tiyatronun duayenlerinden olan Sn Metin And’ın koleksiyonundan derlenen 61 parça orijinal Karagöz oyunu tasvirleri teşhir edilmektedir. Aynı galeride konuyla ilgili farklı üstatların koleksiyonlarına da yer verilerek koleksiyon zenginleştirilmeye çalışılmaktadır. Tasvirlerin yanı sıra bu galeri de Raif Kaplanoğlu’na ait Osmanlıca gazetelerde bulunan Karagöz-Hacivat karikatürleri ve çeşitli karagöz efemeraları bulunmaktadır. Ayrıca gelen talepler doğrultusunda geçici sergilere de yer verilmektedir. 2008 yılı içerisinde Karagöz Müzesi’nde bulunan geçici sergi salonunda 2 adet sergi açılmıştır.


Karagöz Tasvirleri Koleksiyonu (Şinasi Çelikkol Koleksiyonu)
Bursa Fotoğrafları

Bunun yanında Bursa Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BUSMEK) bünyesinde düzenlenen Karagöz Yapım ve Oynatım kursu atölye çalışması olarak devam etmektedir. Özellikle çocuklar tarafında büyük ilgi gören Karagöz- Hacivat ve kukla tiyatrosu haftanın belli günlerinde Karagöz Müzesi Gösteri Salonunda izlenime sunulmuştur.

2008 yılında Karagöz Müzesi’ni 16.647 kişi ziyaret etmiştir. Karagöz Müzesi Gösteri Salonu’nda 210 adet Gölge Oyunu gösterisi düzenlenmiş ve 9.855 kişi tarafından izlenmiştir.

Çalışma Saatleri
Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:00 ile 17:30 arasında açıktır.

İletişim
Tel: 0 (224) 232 25 90 Faks: 0 (224) 232 33 60
Web : http://www.karagozmuzesi.com
Adres: Karagöz Müzesi Çekirge Cd. Çekirge Mh. 16070
Osmangazi BURSA
Karagöz Evi  Panoramasına bu linkten ulaşabilirsiniz..

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi    Acemler - OSMANGAZİ / BURSA | Tel : 0224 444 16 00 | E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Koordinasyon Merkezi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları

Bursa Büyükşehir Belediyesi Mobil Uygulaması